VTEM skitter

Porada na wyciągnięcie ręki
zadbaj o siebie już dziś

VTEM skitter

poznaj zasady
zdrowego żywienia

VTEM skitter

Poradź się eksperta
i zainwestuj w zdrowie

Chyba faktycznie zacznę spisywać różne emocje i sytuacje. Córka wciąż mnie do tego zachęca :)Ale do rzeczy.
Zgłasza się osoba chętna do współpracy. Ma zdiagnozowana chorobę i oczekuje diety pod tym kątem. Ja mam zasady w pracy od których nie odstępuje m.in badania. Na początku pracy kiedyś ktoś znajomy namówił mnie na ułożenie zywienia bez badań. A ja w swojej naiwności to zrobiłam. Znajoma zaczęła się coś gorzej czuć . Uparłam się na badania i wyszło, że miała stan przedcukrzycowy. To był pierwszy i ostatni raz. Nikt mnie więcej nie namówił.
Wracając do naszego pacjenta- podesłałam propozycję badań podstawowych, sprawdzenie morfologii, prób wątrobowych, lipidogramu. Wszystko ma znaczenie , jestesmy niezbadanym, tajemniczym labiryntem powiązań. Trzeba korzystać, że mamy mozliwość poznania choć niewielkiej części tego,co w nas. Bo dzięki temu medycyna funkcjonalna może pomóc poprzez np. wyrównanie niedoborów i witamin czy minerałów.
Efekt był taki, że osoba oburzyła się- niestety-, że wysyłam ankiety ( próbuję w nich dowiedzieć się o nawykach żywieniowych, stylu życia, obciążeniach pacjenta), piszę o jakiś badaniach a ona chciała szybkiej diety przy takiej a takiej dolegliwości.
Moja reakcja była taka- ?????? Wg mnie jesli ktoś jest chory to tym bardziej chce dojść do dokładnych informacji co może, czego nie itd. Jak pomóc komuś w ciemno bazując tylko na jednej nazwie choroby? Przecież inne procesy mogą właśnie wpływać na dane schorzenie !
Uważam, że byłoby to nieodpowiedzialne i krótko mówiąc bez sensu. “Szybkich” diet przy danej chorobie jest pełno w internecie ! tylko, że nieskutecznych bo niedopasowanych do osoby. Do tej pory spotykam się z Państwa strony z pozytywnym podejściem do przygotowania materiałów. Bo w przeważającej ilości jesteście Państwo nastawieni na pracę z sobą, swoimi nawykami czy dolegliwościami. Często słyszę jak jesteście Państwo zdziwieni dokładnością wywiadu, zwracaniem uwagi na szczegóły z mojej strony. Ja też uważam to za bardzo ważne. Czasem drobiazg a zmienia postać rzeczy. A tu historia, że właściwie powinnam wyciągnąć z szuflady biurka gotowca i wręczyć . Albo jeszcze kolejna tabletkę -cud, która załatwi za nas wszystkie problemy :)
P. S Jak zdobędę taką tabletkę będziecie Państwo pierwsi, którym dam znać

 

................................................................................................................................

nazwisko i imię, data

Skala:

0 nieobecne objawy

1 sporadycznie i niesilne'

2 sporadyczne i silne

3 często ale niesilne

4 częste i silne

Przy każdym objawie wstaw odpowiednią cyfrę. Proszę wykonać to powoli i starannie ponieważ ankieta dostarcza bardzo ważnych informacji o Państwa stanie zdrowia.

GŁOWA

bóle głowy

migreny

zawroty

bezsenność

OCZY

zapuchnięte, zaczerwienione

podkrążone

opuchlizna oczu

zaburzenia widzenia

łzawienie, swędzenie

USZY

swędzenie

infekcja ucha

płyn w uszach

dzwonienie

NOS

zatkany/cieknący nos

problemy z zatokami

ataki kichania

USTA/GARDŁO

przewlekły kaszel

drapanie w gardle/kluska w gardle

ból gardła, chrypka, utrata glosu

afty

SKÓRA

trądzik

pokrzywka, egzema, suchość

wypadanie włosów- inne niż naturalny proces

uderzenia gorąca

nadmierne pocenie się -dzień/noc

SERCE

nieregularne tętno

ból w klatce piersiowej

łomotanie serca

PŁUCA

ucisk w płucach

astma

zapalenia oskrzeli

płytki oddech

trudności z oddychaniem

TRAWIENIE

mdłości, wymioty

biegunka

zaparcia

wzdęcia

odbijanie,gazy

zgaga

ból jelit/żołądka

STAWY,MIĘŚNIE

ból stawów

artretyzm

sztywność mięśni

ból mięśni

osłabienie, zmęczenie

ENERGIA/AKTYWNOŚĆ

zmęczenie, ospałość

apatia

nadpobudliwość

nerwowość

UMYSŁ

kłopoty z pamięcią

brak koncentracji

brak koordynacji

jąkanie się

trudności w nauce/deficyt uwagi

zaburzenia jasności myślenia

EMOCJE

huśtawki nastrojów

lęki bez powodu

drażliwość

depresja

WAGA

niemożność zbicia wagi

silny apetyt

niedowaga

otyłość

nadwaga

zatrzymywanie wody w organizmie

uzależnienie od jedzenia

napadowe objadanie się

objadanie się/nadmierne spożycie płynów

ochota na okreslone pokarmy, jakie.....

INNE

swędzenie odbytu

ciągłe infekcje

grzybice narządów rodnych

grzybice paznokci

częste oddawanie moczu

poczucie zimna/ciepła

sen , problemy....

metaliczny/kwasny/gorzki posmak w ustach

puchnięcie po posiłku lub w ciągu dnia

Na podstawie Instytutu Medycyny Funkcjonalnej i dr Amy Myers.

 

Soki powinny być przyjmowane na pusty żołądek, może być ok 20-25 minut przed posiłkiem

( zdążą się strawić) lub 2-2,5 h po posiłku.
To ważne, aby nie powodowały fermentacji w żołądku i zaburzały trawienia.

Rano-pobudzenie trawienia

ananas, marchewka, burak

Oczyszczanie wątroby

marchewka, seler, jabłko, burak

Żródło magezu i żelaza

warzywa liściaste ( sałata, natka pietruszki, koper, liście buraka, szpinak), pomidor i cytryna

Oczyszczanie nerek

kapusta, jablko, seler

Ogólne zasady

50% smacznych ( ananas, jablko, pomarańcza, mango, grefrut, winogrona) i 50% mniej smacznych składników (marchew, seler, kapusta biała i czerwona, sałata , zielone liście i natki, pokrzywa, burak – nie więcej niż 5%)

Czy wiemy jak przeorganizować życie po wizycie u dietetyka ?:)
Wychodzimy z gabinetu. Głowa nabita nowymi wiadomościami. Bardzo często mętlik w zderzeniu z tym, co od lat słyszeliśmy "Pij mleko będziesz wielki", " Nie jedz masła", "Obniżaj cholesterol " itd. Jak to zrobić, żeby móc nadal żyć :) ? Podstawowe zadanie- trzeba zdobyć żywność. Idziemy do marketu. Ale, ale ... w kontekście tego,co usłyszeliśmy u dietetyka, w markecie znajdziemy warzywno-owocowe wydmuszki.

Ładne z zewnątrz a co w środku  ?.

To skąd wziąć teraz jedzenie ?! Co mam zrobić ?

1. Znajdź dobre żródło mięsa.
Co to oznacza ? Zaczynamy pytać, szukać, zbierać informacje kto wie od kogo możemy kupić mięso. Jak zaczniemy się rozglądać i rozpytywać - uda się Emotikon smile. Kiedyś wydawało mi się, że to tylko gdzieś na super zaopatrzonych targach- jak Kleparz w Krakowie ;)- znajdę potrzebne produkty. Teraz mięso w ilości pół świni biorę od wiejskiego masarza. On zaś kupuje od lokalnych gospodarzy, hodujących sobie 2-3 świnki. Wszyscy się znają z imienia i nazwiska. Podpytując dalej już są namiary na hodowcę wołków w sąsiedniej wsi. Trzeba pojechać i podpytać co i jak.
Mam do sprawdzenia też kaczki i indyki. Jak mamy dobre mięso to mamy też dobry tłuszcz.
2. Znajdź dobre źródło jajek.
Tak samo- wypytujemy kto ma namiary. Umawiamy się na odbiór. Podpytajmy o możliwość kupna kury na rosół.
3. Warzywa i owoce- gdzie kupić ?
Polecam targ. No może nie każdy bo nie wszędzie znajdziemy rolników. Ja jeżdżę do miejscowości 15km od miejsca zamieszkania bo tam mam możliwość kupna powykręcanych marchewek, buraczków mniejszych niz pięść, porów jak palec i innych rewelacji. Mam " swoich" sprzedawców, z ktorymi umawiam się na dostarczanie produktów kiedy ruszy nasza agroturystyka.
4. Ale to wszystko wymaga zaangażowania.
"Nie mam czasu" "U mnie nic takiego nie ma"
Fakt, że potrzebny jest czas i zaangażowanie itd. Ale to robimy dla siebie. To nasza alternatywa do pędzonych przremysłowow produktów. Rozwiązanie na miarę możliwości. Pewnie, że chciałabym aby moje jedzenie było ekologczne. Cokolwiek to znaczy. Ale ekologiczne dla mnie to nie musi mieć kilku certyfikatów za które muszę słono zapłacić. Przy mojej 5-cio osobowej rodzinie nie zarobiłabym na wyżywienie gdybym chciała zaopatrywać się tylko w to ,co ma znaczki. Więc minimalizuję co się da. Pomidory i inne warzywa w sezonie będę brać od gospodarzy od jajek. Miód też kupuję lokalnie z pasieki. Pewnie, że czasem jest sytuacja gdzie nie ma wyjścia i po warzywa idę do warzywniaka w mieście. Czyli mam je z giełdy wrocławskiej:). Ale nie rozpaczam.No może troszeczkę jęczę , że marchewka z mojego targowiska ma smak i zapach :). Mięso też czasem kupuję w masarni. Wybieram wtedy schab ( chudy)- bo toksyny, antybiotyki itd kumulują się w tłuszczu- ale na talerzu dokładam plaster masła i gotowe.
Nie popadajmy w skrajności tylko szukajmy najlepszych rozwiązań dla siebie. I po pierwsze - zaangażujmy się w poszukiwania !
Niech drgnie w nas instynkt łowcy-paleo :)

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 23 października 2014 r. Poz. 1440 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 20 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej Na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje: § 1. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1248) w załączniku nr 1: 1) część IV otrzymuje brzmienie: „Część IV. Świadczenia medycznej diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej i nieobrazowej związane z realizacją świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej 1. Badania hematologiczne: 1) morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi; 2) morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; 3) retikulocyty; 4) odczyn opadania krwinek czerwonych (OB). 2. Badania biochemiczne i immunochemiczne: 1) sód; 2) potas; 3) wapń zjonizowany; 4) żelazo; 5) żelazo – całkowita zdolność wiązania (TIBC); 6) stężenie transferyny; 7) stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c); 1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1268). 2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367, Nr 225, poz. 1486, Nr 227, poz. 1505, Nr 234, poz. 1570 i Nr 237, poz. 1654, z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 22, poz. 120, Nr 26, poz. 157, Nr 38, poz. 299, Nr 92, poz. 753, Nr 97, poz. 800, Nr 98, poz. 817, Nr 111, poz. 918, Nr 118, poz. 989, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278 i Nr 178, poz. 1374, z 2010 r. Nr 50, poz. 301, Nr 107, poz. 679, Nr 125, poz. 842, Nr 127, poz. 857, Nr 165, poz. 1116, Nr 182, poz. 1228, Nr 205, poz. 1363, Nr 225, poz. 1465, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1723 i 1725, z 2011 r. Nr 45, poz. 235, Nr 73, poz. 390, Nr 81, poz. 440, Nr 106, poz. 622, Nr 112, poz. 654, Nr 113, poz. 657, Nr 122, poz. 696, Nr 138, poz. 808, Nr 149, poz. 887, Nr 171, poz. 1016, Nr 205, poz. 1203 i Nr 232, poz. 1378, z 2012 r. poz. 123, 1016, 1342 i 1548, z 2013 r. poz. 154, 879, 983, 1290, 1623, 1646 i 1650 oraz z 2014 r. poz. 24, 295, 496, 567, 619, 773, 1004, 1136, 1138, 1146, 1175 i 1188. Dziennik Ustaw – 2 – Poz. 1440  8) mocznik; 9) kreatynina; 10) glukoza; 11) test obciążenia glukozą; 12) białko całkowite; 13) proteinogram; 14) albumina; 15) białko C-reaktywne (CRP); 16) kwas moczowy; 17) cholesterol całkowity; 18) cholesterol-HDL; 19) cholesterol-LDL; 20) triglicerydy (TG); 21) bilirubina całkowita; 22) bilirubina bezpośrednia; 23) fosfataza alkaliczna (ALP); 24) aminotransferaza asparaginianowa (AST); 25) aminotransferaza alaninowa (ALT); 26) gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP); 27) amylaza; 28) kinaza kreatynowa (CK); 29) fosfataza kwaśna całkowita (ACP); 30) czynnik reumatoidalny (RF); 31) miano antystreptolizyn O (ASO); 32) hormon tyreotropowy (TSH); 33) antygen HBs-AgHBs; 34) VDRL; 35) FT3, FT4; 36) PSA – Antygen swoisty dla stercza (całkowity, wolny). 3. Badania moczu: 1) ogólne badanie moczu z oceną właściwości fizycznych, chemicznych oraz oceną mikroskopową osadu; 2) ilościowe oznaczanie białka; 3) ilościowe oznaczanie glukozy; 4) ilościowe oznaczanie wapnia; 5) ilościowe oznaczanie amylazy. 4. Badania kału: 1) badanie ogólne; 2) pasożyty; 3) krew utajona – metodą immunochemiczną. Dziennik Ustaw – 3 – Poz. 1440  5. Badania układu krzepnięcia: 1) wskaźnik protrombinowy (INR); 2) czas kaolinowo-kefalinowy (APTT); 3) fibrynogen. 6. Badania mikrobiologiczne: 1) posiew moczu z antybiogramem; 2) posiew wymazu z gardła z antybiogramem; 3) posiew kału w kierunku pałeczek Salmonella i Shigella. 7. Badanie elektrokardiograficzne (EKG) w spoczynku. 8. Diagnostyka ultrasonograficzna: 1) głowy/szyi (88.713 USG tarczycy i przytarczyc, 88.715 USG węzłów chłonnych i szyi, 88.717 USG ślinianek, 88.719 USG krtani); 2) klatki piersiowej (88.732 USG piersi, 88.733 USG płuc, 88.735 USG śródpiersia, 88.734 USG jamy opłucnej, 88.738 USG klatki piersiowej, 88.739 USG klatki piersiowej – inne); 3) przewodu pokarmowego (88.743 USG przełyku, 88.749 USG przewodu pokarmowego – inne); 4) układu moczowego (88.752 USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego); 5) brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej (88.761 USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej, 88.763 USG gruczołu krokowego); 6) inna diagnostyka ultrasonograficzna (88.790 USG węzłów chłonnych, 88.799 USG moszny, w tym jąder i najądrzy). 9. Echokardiografia. 10. Spirometria. 11. Zdjęcia radiologiczne: 1) zdjęcie klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej; 2) zdjęcia kostne – w przypadku kręgosłupa; kończyn i miednicy w projekcji AP i bocznej; 3) zdjęcie czaszki; 4) zdjęcie zatok; 5) zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej. 12. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawiać skierowanie na badania endoskopowe: 1) gastroskopia; 2) kolonoskopia.”; 2) w części V w ust. 1 pkt 1.1 otrzymuje brzmienie: „1.1. Lekarz przyjmujący deklaracje wyboru a) lekarz, o którym mowa w art. 55 ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.): – posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej lub odbywający szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, lub posiadający specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej – przyjmujący deklaracje wyboru świadczeniobiorców: dorosłych lub do ukończenia 18 roku życia, – posiadający specjalizację I lub II stopnia, lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych – przyjmujący deklaracje wyboru świadczeniobiorców dorosłych, – posiadający specjalizację I lub II stopnia, lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii – przyjmujący deklaracje wyboru świadczeniobiorców do ukończenia 18 roku życia, Dziennik Ustaw – 4 – Poz. 1440  b) lekarz, o którym mowa w art. 14 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 166, poz. 1172).”. § 2. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się do świadczeń gwarantowanych udzielanych od dnia 1 stycznia 2015 r. 2. Do świadczeń gwarantowanych udzielanych przed dniem 1 stycznia 2015 r. stosuje się przepisy dotychczasowe. § 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Minister Zdrowia: B.A. Arłukowicz

Umów wizytę korzytając z formularza kontaktowego

Dbajmy o swoje zdrowie, wizyta u dietetyka to zmiana na lepsze