VTEM skitter

Porada na wyciągnięcie ręki
zadbaj o siebie już dziś

VTEM skitter

poznaj zasady
zdrowego żywienia

VTEM skitter

Poradź się eksperta
i zainwestuj w zdrowie

Dzisiaj chciałam Ci napisać parę słów o lektynach. To rodzaj białka wiążącego się z węglowodanami, i naszymi komórkami. Wyobraź sobie , że przyczepiają się do ścian żołądka i jelit. Nawet soki trawienne ich nie niszczą. Tak są odporne na strawienie. Za to w jelitach powodują znane już nam rozszczelnienie jelita, zniszczenie bariery jelitowej. To tak jakbyś dziurawym wiadrem chciał/ła przenieść wodę. To,co sie wylewa przenika do naszego krwioobiegu i jest roznoszone po organizmie. I co z tego wynika ? Stan zapalny i szereg chorób :m.in zapalenia jelita grubego, celiakię, cukrzycę 1, rematoidalne zapalenie stawów, jelito drażliwe,nietolerancje, a pośrednio wzrost masy ciała.
 
Lektyny znajdziemy w wielu produktach. To te produkty, na które zawsze namawiam Cię aby z nich rezygnować lub choć unikać. Tutaj rozpatrujemy tylko znaczenie lektyn ale np. mleko zawiera oprócz tych substancji antyodżywczych, kazeinę- nietrawioną przez nas, laktozę - odpowiedzialna za wzrost masy ciała itd.itd
Lektyny znajdziemy w straczkach, nabiale szeroko rozumianym, roślinach psiankowatych czyli pomidory, bakłażan, ziemniak i papryka, zbożach (w kukurydzy też )
 
Niektóre osoby mające silną florę jelitową, dbający na codzień o nią poprzez kiszonki, dobre probiotyki i mające przez to dobry układ immunologiczny potrafia sobie poradzić z lektynami. Oczywiście jeśli nie przesadzają.
Gdy mamy spuchnięte stawy, wzdęcia, gazy, biegunki/zaparcia, pokrzywki, bóle głowy, trudności ze snem warto przyjrzeć się swojemy stylowi jedzenia.
Pewnie, że w/w objawy pasują do stu innych problemów ale może być tak, że jeśli wyeliminujecie np. na 4 tygodnie produkty bogate w lektyny, wtedy dopiero zobaczycie różnicę w samopoczuciu i funkcjonowaniu. Czego gorąco życzę :)
Jesli znasz kogoś, kto ma podobne problemy/choroby udostępnij :)

Umów wizytę korzytając z formularza kontaktowego

Dbajmy o swoje zdrowie, wizyta u dietetyka to zmiana na lepsze